Ze zlaté klece, zvané Bondi Beach, se mi po dlouhé době podařil nebývalý únik - Thredbo Village ve Snowy Mountains, pyšnící se horou Mount Kosciuszko (2600m), největším vrcholem Austrálie - a to jen díky Maxovi, kámo z Tahiti, který tu točí videa lidí na sněhu.
Vesnička Thredbo připomíná malé lyžařské středisko někde v podhůří alp. Rozkládá se kaskádovitě většinou na jedné straně údolí. Na druhém jsou sjezdovky. Všechno se točí kolem úpatí sjezdovek, kde se krom základny sedačkové lanovky nachází pár stánků s občerstvením, půjčovna lyžařského vybavavení a bazén! Malý můstek přes říčku vás navede do komerčního komplexu, kterým stoupáte z lyžovačky na obytnou stranu údolí. V pasáži se nachází několik restaurací, ski-shop a malý obchůdek Hot shots, kde pracuje Max. Když vystoupáte z pasáže ven, naleznete se v srdci vesničky. Na téhle úrovni je malý supermarket s poštou, 2 bary a nezbytný liquer shop. Na další úrovni už začínají nejrůznější alpinistické domečky, chaty a zastrčená parkoviště, pospojované schodišti a cestičkami. Na jedné z prvních úrovní se také rozkládá po různu roztříštěný komplex Ski klubu Australia, kde jsem měl tu čest 2 noci spát. Když se dáte podél říčky údolím směrem nahoru, narazíte na prosáklé gofové hřiště a pak už nic.
Ve vesničce pobývají tři typy lidí. Ti, kteří se přišli zrekreovat, sezónní pracanti a starousedlíci. Zaslechl jsem, že nejlepší léta má už Thredbo už za sebou. V 80-90. letech totiž Thredbo zlákalo k životu na horách mnoho volně smýšlejících lidí a to jak členů ski-klubu, tak nejrůznějších kreativců, kteří se tu bavili a organizovali i mimo sezónu. A jak už to tak s lyžařskými středisky bývá, i Thredbo se brzy profláklo a následoval Příliv turistů, který pohltil většinu ubytovacích kapacit a kreativce vyhnal. Ve vesničce se však stále nachází duch oněch let. V barech hojně narazíte na dnes už 50-ti leté ještěry, kteří se sem vždy na sézónu vracejí; nyní se s ní loučí.
Zrovna, když jsem spal v autobuse na cestě do Thredbo, stala se zajímavá událost - z jakéhosi vyschlého jezera v Jižní Austrálii, vzdáleného zhruba 1500km od Sydney, přicestovala ohromná prachová bouře. Množství oranžového prachu se postupně sneslo na celý New South Whales. Bouře potom pokračovala kamsi na Nový Zaeland. Výsledek byl oranžový nános prachu na všem. Z mého pohledu působil největší kontrast prach, snesený na tající sjezdovky, kterým přidal ještě bahennější vzhled.
Honzíkova cesta na druhý konec zeměkoule a zase zpět.
pondělí 28. září 2009
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
1 komentář:
je to bizarní
je tam sníh, sou tam hory, ale přece to nemá tu atmosféru, na jakou sme zvyklí. něco nehraje. nebo hraje jinak?
Okomentovat